LED hakkında bilinmesi gerekenler

LED lambalar, normal ampullere kıyasla çok daha az enerji tüketir. Çünkü LED lambalar %90 daha az enerji harcayıp, daha fazla lümen üretirler; bu nedenle yüksek enerji tasarrufu sağlarlar. İşyerinizdeki veya evinizdeki tüm ampulleri LED lamba ile değiştirerek ay sonunda gelen elektrik faturasından %30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. LED lambalar A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir. Bir LED lambayı kullanmaya başladığınızdan itibaren para biriktirmiş olursunuz.

Device

LED lambalar geri dönüştürülebilir malzemeden üretilirler. Sağlığa ve çevreyer zarar vermezler.LED lamba gözle görülemeyen morötesi ve kızılötesi gibi ışınlar yaymaz; bu nedenle göze zararlı değildir. LED lambalar kırpışmalara ve titreşimlere sebep olmaz.

LED lambalar ortam şartlarına uyumludur. Çok sıcak veya çok soğuk zorlu ortam koşullarında ışık kalitesinden ödün vermezler. Ayrıca, LED lambalar ışık üretimi esnasında dışarıya da ısı vermezler. Yani, uzun süre yanmaktan olan bir LED lambaya çıplak elle dokunulduğunda el yakmaz Bu sebeple LED lamba, yaz veya kış vakti tüm mekânlarda kullanılabilir.

Aydınlatma ortamın ambiyansını bir anda değiştirir. Farklı lümendeki(ışık akısı) ampüllerle çok hoş loş ortamlar yaratılabilirsiniz, bununla birlikte huzurlu ve rahatlamış hissedebilirsiniz.

LED lambaların kullanım ömrü 15 yıldan başlar. Sadece akşamları oturma odasında günde ortalama 3 saat kullanılan bir LED lamba, aralıksız 15 yıl boyunca bozulmadan ışık vermeye devam eder. Bu sayede sürekli ampulleri değiştirmek gerekliliği ortadan kalkar. Günde 3 saat ortalama kullanım ömrü olduğu varsayıldığında, 1 adet LED lamba, 2 adet tasarruflu, 4 adet halojen ve 10 adet şeffaf enkandesan lambaya eşit kullanım ömrüne sahiptir.